عملکرد ۹ ساله مالیات ارزش افزوده

عملکرد ۹ ساله مالیات ارزش افزوده

بررسی عملکرد ۹ ساله وصول مالیات بر ارزش افزوده

نشان می‌دهد تا به حال حدود ۸۱ هزار میلیارد تومان به حساب شرداری های سراسر کشور و بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان به حساب طرح تحول نظام سلامت از طریق وصول مالیات بر ارزش افزوده اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده از نیمه دوم سال ۸۷ به اجرا درامده است، بررسی عملکرد وصول مالیات بر ارزش افزوده نشان می‌دهد تا پایان سال ۹۶ حدود ۲۳۷ هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده وصول شده است.

وصول مالیات ارزش افزوده علاوه بر کمک به استقلال بودجه کشور از منابع نفتی، به شفافیت حلقه های مختلف تجارت نیز کمک می‌کند.

 

فضای غیر شفاف در اقتصاد همواره به عنوان یکی از عوامل بروز بی عدالتی در کشور مطرح بوده اما با وصول مالیات بر ارزش افزوده از حلقه اول در مرزهای وارداتی تا آخرین حلقه یعنی مصرف کننده نهایی این موضوع تا حد قابل توجهی مهار شده است.

این مسیر تاکنون کمک قابل توجهی به شناسایی حلقه های خاکستری و عمدتا پنهان و مبارزه با فرار مالیاتی در اقتصاد کشور کرده است.

 

این در حالی است که علاوه بر ایجاد شفافیت بخش مهمی از مالیات ارزش افزوده وصولی برای ایجاد زیر ساختها و همچنین کمک به طرحهای سلامت محور در کشور هزینه شده است.

بر این اساس تا کنون از ۲۳۷ هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده وصولی حدود ۸۱ هزار میلیارد تومان به حساب شهرداریهای سراسر کشور برای ایجاد زیرساختهای مورد نیاز شهرها واریز شده  است.

در ادامه بخوایند :  ابلاغ بخشنامه دستمزد سال ۹۷

 

نکته جالب توجه اینکه از ابتدا تا پایان سال ۹۶ نیز حدود ۱۷٫۵ هزار میلیارد تومان از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری تهران واریز شده است.

سال ۹۶ نیز سهم شهرداری تهران از مالیات بر ارزش افزوده وصولی حدود ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 

از طرفی بر اساس قانون، طرح تحول نظام سلامت نیز از منابع وصولی مالیات بر ارزش افزوده بهره مند شده است و در ۲ الی ۳ سال اخیر  حدود ۱۲٫۲ هزار میلیارد تومان به حساب طرح تحول نظام سلامت واریز شده است.

همین امر باعث شده در سنوات اخیر هزینه های درمانی شهروندان تا در صد قابل ملاحظه ای کاهش یابد. ظاهرا در سال ۹۶ نیز حدود ۳ هزار میلیارد تومان به حساب طرح تحول  سلامت از محل درامدهای مالیات بر ارزش افزوده واریز شده است.

عملکرد ۹ ساله مالیات ارزش افزوده
5 (100%) 1 vote[s]

حسابداری نمیتواند خیلی پیچیده و مبهم باشد، بلکه کلیه روشها و اصول آن باید کاملاً علمی، قابل درک و همگام با رشد صنعت و مردم باشد.

مشاهده کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *