انواع ریسک در بورس

ریسک در بازار بورس

ریسک در بازار بورس عامل بسیار مهمی در میزان موفقیت و یا ناکامی افراد در بازار بورس است . اما در بازار بورس برای هر میزان ریسک پذیری سهمی وجود دارد و فعالیتی متصور است .

آیا ما فقط با یک نوع ریسک در بازار بورس روبه رو هستیم ؟ به عبارت دیگر آیا ریسک فقط یک ماهیت و یک نوع دارد ؟

 

مطالعات نشان می دهد که حداقل ما با دو نوع ریسک در بازار بورس مواجه هستیم که عبارتند از:

  1. ریسک اجتناب پذیر
  2. ریسک اجتناب ناپذیر
ریسک اجتناب پذیر یا ریسک غیر سیستماتیک :

ریسکی است که می توان از وقوع آن پیشگیری کرد . این ریسک در بازار بورس معمولا درون گرا است و به خود شرکت عرضه کننده سهم در بازار مربوط می شود و این ریسک زاییده مولفه هایی از قبیل ضعف مدیریت، نوع ماشین الات، سخت افزار ،نرم افزار، قدیمی و جدید بودن، کارابودن و یا نبودن، همچنین به نوع رفتار سهامداران در آن شرکت و از طرفی نوع محصولی که تولید می شود ، قدرت رقابت پذیری شرکت ارائه کننده سهم در بازار با شرکت های همطراز خودش می باشد .

اینها مولفه هایی هستند که باعث می شود یک شرکت موفق شود و شرکت کاملا مشابه آن موفق نشود به دلیل برخی از تفاوت ها و مولفه های بالا که گفته شد . اما این ریسک قابل اجتناب است،یعنی با تغییر مدیریت و یا اصلاح روش های مدیریتی با تغییر نوع رفتار سهامداران،یا تعویض ماشین آلات ،نو کردن تجهیزات و خیلی مسائل دیگر که می توان این ریسک را به حداقل رساند .

اما یک نوع ریسک در بازار بورس دیگر هم داریم و آن ، ریسک اجتناب ناپذیر است .

در ادامه بخوایند :  صنعت بورس اوراق بهادار

 

ریسک اجتناب ناپذیر یا ریسک سیستماتیک ؛

نوعی از ریسک در بازار بورس است که گاه باعث سقوط های ناگهانی در ارزش سهم یک شرکت می شود وبسیار مشهود است .

این ریسک به عوامل بیرونی شرکت مربوط می شود . یعنی میزان تورم در اقتصاد جامعه یک کشور ،نرخ ارز در بازار ، مولفه هایی از قبیل سیاست های کلان اقتصادی کشور و حتی رفتارهای سیاسی حکومت ها در یک جامعه می تواند بر بورس تأثیر گذار باشد.

روابط، مناسبات،معادلات و خیلی عوامل دیگر که ربطی به مدیر شرکت،سهامدار و تولید ندارد.

این ریسک ها معمولا غیر قابل اجتناب هستند و نمی توان از وقوع آنها جلوگیری کرد وقتی که به بازار بورس رفته و قصد خرید سهم را داشته باشیم ، با این تفکیک و شفافیت دو نوع ریسک چه باید بکنیم ؟

 

در زبان فارسی ضرب المثلی وجود دارد و آن این است که :همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهیم.

چون فرض بر این است که اگر یک سبد پر از تخم مرغ داشته باشیم و به دلیلی این سبد از ما بیفتد، همه تخم مرغ ها خواهند شکست و ما از داشتن تخم مرغ محروم می شویم .

ترجیح این است که تخم مرغ ها در چند سبد قرار داده شوند که اگر یک سبد از بین رفت، حداقل سبد های دیگر با تخم مرغ های دیگر باقی می ماند .

در بازار بورس به استناد همین ضرب المثل تئوری خاصی شکل گرفته که در زبان فارسی به آن تئوری سبد می گویند .

در ادامه بخوایند :  فعالیت در بورس

 

معنای این تئوری این است که :

سرمایه گذاران و سهامدارانی که در بورس فعالیت می کنند ، معمولا همه دارایی های خود را در یک سهم سرمایه گذاری نمی کنند و یک سهم را خریداری نمی کنند . چون ممکن است برای این سهم ریسک بالایی رخ دهد و سرمایه دار و یا سهام دار از هستی ساقط شود.

دست اندرکاران بورس معتقدند که بهتر است سبدی از سهام مختلف داشته باشیم . که امروز در بازار بورس این کار خیلی مرسوم است و حتی کارگزاران بورس یکی از وظایفشان ارائه همین نوع سبد ها است .

به این معنی که شخص سرمایه گذار دارایی های متنوعی را خریداری می کند که ریسک های غیر قابل اجتناب کمتری داشته باشد.

البته بعضی ها ممکن است با ریسک پذیری بالایی که دارند همان سهم را نیز خریداری کنند . اما معمولا در این سبد انواع سهام قرار می گیرد که بازدهی قابل انتظار سرمایه گذار را تأمین می کند .

بنابراین این ویژگی ، یعنی متنوع سازی سبد سرمایه گذاری در بازار بورس کمک می کند که ما میزان انتظار خود را از سرمایه و بازدهی آن مشخص و تعریف کنیم . و اگر یک سهم سقوط ارزش داشت در مقابل ، سهم های دیگری باشند که یا با حفظ ارزش یا با افزایش ارزش آن ، کاهش را جبران می کند .

 

سوال : منظور از عبارت پورتفوی در بورس چیست ؟

جواب : پورتفوی یا پورتفوی یو به سبد سرمایه گذاری گفته می شود که به عنوان راهکار برای کاهش ریسک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *