۱۶ تیر ماه روز ملی مالیات

روز مالیات

۱۶ تیر ماه روز مالیات و تا ۲۳ همین ماه به نام هفته مالیات نامگذاری شده است.

در این مبحث می خواهیم با تاریخچه روز مالیات بیشتر آشنا شویم . مالیات، واژه‏ ای عربی است که در زبان فارسی به معانی باج، خراج، ارتفاع، حاصل و محصول به ‏کار می‏رود. این واژه جمع مالیه به معنای چیزی است که به دارایی و اموال تعلق دارد.

 

مالیات در اصطلاح، سهمی است که به موجب اصل تعاون ملی و براساس مقررات، شهروندان موظف‏ اند از ثروت و درآمد خود، به ‏منظور تامین هزینه‏ های عمومی و حفظ منافع اقتصادی یا سیاسی و اجتماعی کشور، به قدر توانایی خود به دولت بدهند تا دولت در هر موردی که مصلحت بداند، مصرف کند.

 

برنامه‌های مالیاتی به‌عنوان یکی از ابزارهای توسعه شمرده می‌شود. در بسیاری از کشورها، شهروند معادل مالیات ‌دهنده است.

 

تقریبا همه جای دنیا برای هر فرد پذیرفته شده است که اگر در زندگی روزمره‌اش خدمتی دریافت می‌کند، باید هزینه‌ اش را به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم بپردازد.

 

اکثر مالیات‌ دهندگان تقریبا پذیرفته‌اند که چرا مالیات می‌دهند. آنها در ازای خدماتی که دریافت می‌کنند با رغبت مالیات خود را پرداخت می‌کنند و به همین دلیل با کم‌کاری و اسراف در بودجه کشور به شدت برخورد می‌کنند.

 

ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی کشور دفاتر و سازمان‌های مرتبطی داشتند.

 

در زمان ساسانیان اخذ مالیات صورت کامل تری به خود گرفت و سه نوع مالیات به نام‌های اراضی، سرشماری و سرانه دریافت می‌شد.

 

پس از تسلط اعراب به ایران، در زمان حجاج بن یوسف ثقفی دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی برگردانده شد و در دوره سلجوقی با دستور عبدالملک کندری وزیر طغرل مجددا به فارسی برگردانده شد.

در ادامه بخوایند :  درآمد عملیاتی

 

در زمان سلطنت صفویه تجارت خارجی رشد کرد و درآمد گمرکی به مالیات اضافه شد و در دوره افشاریان گسترش بیشتری یافت.

 

در دوره قاجاریه وضع مالیه کشور به واسطه جنگ‌ها، مسافرت‌ها و ضعف پادشاهان رو به رکود گذاشت و با زحمات طاقت فرسای امیرکبیر گام‌ های سودمندی برداشته و برای وصول، نگهداری و مصرف خزانه مقررات جدیدی وضع شد.

 

قبل از مشروطیت شاهان تمام درآمدها و عواید کشور را در اختیار داشته و تمام مخارج نیز به فرمان و تصویب شخص او صورت می‌گرفت.

 

با انقلاب مشروطه در سال ۱۲۸۵ اولین کابینه قانونی تشکیل و ناصرالملک به‌عنوان نخستین وزیر مالیه از مجلس شورای ملی رای اعتماد گرفت. از سال ۱۳۰۰ به بعد دگرگونی‌های زیادی در وزارت مالیه رخ داد.

 

بالاخره در سال ۱۳۵۳ قانون تشکیل وزارت امور اقتصادی و دارایی با ۶ ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *