آیا بورس یک بازار است؟

بازار بورس

می گویند بورس یک بازار است . آیا بورس یک بازار است؟ ابتدا باید بدانیم که بازار چیست؟

بازار محلی است که در آن خریدار و فروشنده به معامله می پردازند .در سال های گذشته این بازار مسقف بوده و شکلی داشته اما گاه می تواند این بازار در خیابان باشد و گاهی هم مثل امروز در شبکه های مجازی مثل اینترنت اتفاق می افتد و افراد در آنجا به معامله می پردازند.

آنچه که مسلم است اینکه ، در یک بازار داد و ستدی صورت می گیرد .

گاهی این داد و ستد در مورد یک کالا است یعنی کالایی که به صورت فیزیکی قابل لمس و مشاهده است مانند : خانه، طلا، مستغلات،ماشین و …

 

اما گاهی اوقات این معامله در مورد ارزش سهام یک شرکت  یا یک موسسه است .

در آنجا معامله بر سر ارزش یک سهام صورت می گیرد که در اصطلاح بورس به آن بازار معاملات کاغذی نیز گفته می شود .

به این عبارت که یک شرکت، فعالیت تولیدی یا تجاری یا خدماتی دارد و مجموعه فعالیت های خود را در غالب سهام در بازار عرضه می کند و خریداران سهم در حقیقت در سود و زیان آن شرکت مشارکت می کنند.

این دارایی های فیزیکی و کاغذی که تفکیک کردیم ، هر دو در بورس قابل معامله است.

اگر در بورس کالایی که به صورت فیزیکی دیده می شود معامله شود ، آن بورس را بورس کالا می گویند . و اگر در آنجا دارایی های کاغذی یا همان دارایی های مالی معامله شود ، آن بورس را بورس اوراق بهادار می گویند .

در ادامه بخوایند :  اوراق مشارکت چیست ؟

ما در این مبحث در مورد بورس اوراق بهادار صحبت خواهیم کرد .

استحضار دارید که بورس اوراق بهادار در کشور ما بورسی است پر رونق ، یعنی طبق آخرین آمار ۱۰ میلیون نفر در بورس اوراق بهادار دارای کد هستند ، یعنی حداقل یک بار در آنجا معامله انجام داده اند.

۱۰ میلیون کد در بازار،در کشوری که حدود  ۸۰ میلیون جمعیت دارد رقمی حدود ۱۲ درصد را دربر می گیرد که در بورس فعال هستند و این نشان می دهد که بورس در کشور ما با مردم رابطه خوبی برقرار کرده است . اما هنوز این سطح کافی نیست .

 

گفتیم که بورس یک بازار است و گفتیم که در این بازار انواع کالا ها و دارایی ها خرید و فروش می شوند مانند : دارایی های فیزیکی ، دارایی های واقعی ، دارایی های مالی یا کاغذی .در بورس هر خریدار می تواند هر مقدار از ارزش یک کالا یا یک موسسه و شرکت را خریداری کند.

 

برای مثال وقتی یک کارخانه ذوب آهن در بورس ارائه می شود ، تبدیل به سهام متعددی می شود که هر سهامدار می تواند با مبلغ کمی اندوخته حتی یک سهم از آن را خریداری کند و لازم نیست تمام کارخانه ذوب آهن را یک نفر خریداری کند .

نکته دیگری که در این بازار حائز اهمیت است این که هم افراد حقیقی وارد معامله می شوند (یعنی افرادی مثل من و شما به بورس رفته و چند سهم را خریدای می کنند) و هم نهادهای حقوقی به معامله می پردازند .

به این معنی که موسسات مالی ، موسساتی که سرمایه گذاری می کنند و شرکت ها و نهاد هایی که پولی برای سرمایه گذاری دارند ، در این بازار به خرید سهم می پردازند .

در ادامه بخوایند :  انواع ریسک در بورس

 

در کشور ما چیزی در حدود ۱۲ درصد مردم حداقل یک بار در بورس معامله کرده اند و این رقم خوبی است .نکته قابل توجه دیگر این است که سرمایه گذاری در بورس با خرید مستقیم کالا کمی متفاوت است .

چرا که شما در بازار بورس یک سهم خریداری می کنید و این سهم بخضی از دارایی کاغذی آن موسسه است . تبعا میزان انتظاری که شما از سود حاصل از این سرمایه گذاری دارید با انتظار شما از سود آوری فعالیت های دیگر کمی متفاوت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *