ویژگی بورس

ویژگی بورس

در این مبحث می خواهیم با ویژگی بورس آشنا شویم ، در ادامه به بیان برخی از آنها می پردازیم :

 

اولین ویژگی بورس : حفظ سرمایه در مقابل تورم

در مورد تورم حتما شنیده اید و صحبت زیادی شده و از زوایای مختلف و دریچه های گوناگون در مورد تورم صحبت شده است .

 

حال با یک مثال تورم را بهتر توضیح می دهیم :

تورم : کاهش ارزش خرید پول در طول سنوات است .

برای مثال :اگر به سال ۱۳۴۰ برگردیم ،در آن زمان با ۲۰ هزار تومان می توانستیم یک خانه خریداری کنیم.اما ۱۰ سال بعد با همین ۲۰ هزار تومان فقط یک خودرو قابل خرید بود و ارزش خانه مسکونی در سال ۱۳۵۰ بیشتر از ۲۰ هزار تومان شده بود .

۱۰ سال بعد یعنی در سال ۱۳۶۰ با ۲۰ هزار تومان ،اتومبیل هم نمی توانستیم بخریم و فقط یک موتور سیکلت می توانستیم بخریم .و در سال ۱۳۷۰ یعنی ۱۰ سال بعد با ۲۰ هزار تومان یک دوچرخه قابل خرید بود .

۱۰ سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۰ با ۲۰ هزار تومان یک حلقه لاستیک برای اتومبیل میتوانستیم بخریم و در سال ۱۳۹۰ یعنی ۵۰ سال بعد از ۱۳۴۰ با ۲۰ هزار تومانی که می توانستیم خانه مسکونی خریداری کنیم ،فقط می توانست در قبال خرید یک جفت کفش بچه گانه هزینه شود .

حال در سال های بعد بر سر ۲۰ هزار تومان چه اتفاقی پیش خواهد آمد ؟ و این نشان می دهد که ارزش پول و قدرت خرید پول در طول زمان پیوسته کاهش می یابد ،این یک تعریفی از تورم بود .

در ادامه بخوایند :  عوامل موثر بر قیمت سهام

 

اما در بازار بورس چه اتفاقی می افتد ؟

در بازار بورس وقتی که شما سهمی را خریداری می کنید علاوه بر آنکه شما از سود سالانه سهم بهره مند می شوید،سهم تان نیز در طول زمان ارزش بیشتری پیدا می کند .

سهمی که ۱۰ سال یک قیمت پایینی داشته، ۱۰ سال بعد به تناسب ارزشی که آن شرکت و حوزه فعالیتش دارد ،آن سهم ارزش بیشتری پیدا می کند .

 

مزیت فعالیت در بورس

یکی از مزیت های فعالیت اقتصادی در بورس ،حفظ ارزش پول در برابر تورم است .

شاید این اتفاق در سپرده گذاری در بانک ها اتفاق نیفتد . شاید این اتفاق در نگهداری پول در منزل و یا در گاو صندوق اتفاق نیفتد و به همین جهت بازده سرمایه ای که دارید در طول زمان کم میشود .

در حالی که در بازار بورس این بازده در حد قابل قبولی افزایش پیدا می کند و قدرت خرید پول افزایش می یابد .

 

دومین ویژگی بورس : نقدشوندگی سهام

دومین ویژگی بورس که در بازار بورس نصیب سهامداران می شود،نقد شوندگی سهام خریداری شده است.

در حقیقت زود رسیدن به پول نقد بعد از فروش سهام است .

تصور کنید اگر شما در بورس فعالیت نکنید ،در بازار سنتی و شناخته شده سرمایه خود را برده و کالا خریداری کنید .

مثلا یک آپارتمان بخرید،اگر به پول نقد نیاز پیدا کردید به هر دلیل ،و تصمیم گرفتید که آن کالا را بفروشید ،بین زمان تصمیم گیری برای فروش و زمان فروش واقعی و دریافت پول نقد معمولا مدت زیادی باید منتظر باشیم .

در ادامه بخوایند :  انواع ریسک در بورس

هر چقدر این مدت طولانی تر باشد میزان نقد شوندگی کالای شما کمتر است .

 

در حالی که در بورس این اتفاق نمی افتد،در بورس سرعت نقد شوندگی بسیار بالاست .

 

شما سهمی را خریداری کرده اید ،این سهم را که از محل سود آن درآمد کسب می کنید و ارزش افزوده ای که روی سهم ایجاد می شود ،سرمایه شما را بالا می برد .

 

در زمانی که به پول نیاز داشتید و تصمیم گرفتید که سهم خود را بفروشید ،به راحتی می توانید در بازار سرمایه یعنی در همان بورس به یک کارگزار مراجعه کرده و با معرفی خود و ارائه کد مربوطه ،ارائه اوراق سهم ،تصمیم به فروش سهم می گیرید .

 

حتی در شرایط بحرانی که ممکن است بازار خیلی خیلی خوبی برای سهم وجود نداشته باشد ،با کمی تخفیف در قیمت می توانید سهم خود را بفروشید و پول نقد دریافت کنید .

 

این خصیصه در بازار بورس به عنوان بالابردن ضریب نقد شوندگی سرمایه گذاری اهمیت دارد و به همین علت است که در بازار بورس توصیه می شود که سهام خریداری شود تا بتوانیم به راحتی از نقد شوندگی سهام استفاده کنیم .

 

یکی دیگر از ویژگی بورس که وجود دارد این است که ؛

مشارکت سهامداران در مدیریت و اداره شرکتی که سهم آن را خریداری کرده اند .

وقتی که شرکتی سهام خود را در بورس عرضه می کند،عده ای آن سهم را خریداری می کنند . و از طریق حضور در مجامع،از طریق ایجاد حق سهامداری می توانند به اطلاعات شرکت دسترسی پیدا کنند و در مورد فعالیت های شرکت اظهار نظر می کنند .

در ادامه بخوایند :  تاریخچه بورس ایران

 

در مورد بسیاری از تصمیم گیری ها حتی در مورد میزان تقسیم سود و امثالهم اظهار نظر می کنند و البته گاهی اوقات اظهار نظرها به تصمیم گیری ها منجر می شود .

 

اما در نظر بگیرید هرچه مقدار سهم سهامدار در شرکت بیشتر باشد ، قدرت تأثیر گذاری، قدرت مشارکت در سرنوشت آن شرکت از طریق این سهامدار افزایش می یابد .

 

گاهی اوقات سهامداران به صورت ائتلافی این تأثیر گذاری را انجام می دهند و اگر سهم شان به اندازه کافی باشد،می توانند در هیئت مدیره شرکت ها هم صاحب کرسی شوند و حضور داشته باشند ومستقیم تر و موثرتر در تصمیم گیری ها مشارکت کنند .

 

حسابداری نمیتواند خیلی پیچیده و مبهم باشد، بلکه کلیه روشها و اصول آن باید کاملاً علمی، قابل درک و همگام با رشد صنعت و مردم باشد.

مشاهده کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۳۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *