سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس
ایجاد اطمینان برای خریداران سهام در بازار بورس

امنیت در بورس از طریق شفافیت و ارائه اطلاعات کافی برای خریداران سهام تأمین می شود.

چون کسی که به عنوان یک شرکت یا به عنوان یک نهاد صنعتی ، تجاری یا فعال بازرگانی که مایل است سهام شرکت خود را در بورس عرضه کند ، باید قبل از آن اطلاعات کافی در مورد فعالیت خود در اختیار سازمان نظارتی قرار دهد.

و نشان دهد که دارای تاریخچه ای از فعالیت های قانونی و مشروع برخوردار بوده ، خوش نام ، مورد اعتماد بوده و اجازه دارد سهام شرکت یا موسسه خود را در بورس عرضه کند .

 

بعد از این موارد ، خریدار سهام که با این اطمینان و بر اساس اطلاعات شفاف ارائه شده ، اقدام به خرید سهام شرکت می کند .

بنابراین شرکت چه فعالیتی می کند ، قانون مند است یا نه ، فعالیت شرکت در چارچوب موازین شرعی است یا نه ،و خیلی از این مسائل باعث جلوگیری از کلاهبرداری ها و سوء استفاده ها می شود .

و در نتیجه این اطلاعات که موجب شفافیت کامل در بازار بورس می شود ، امنیت سرمایه گذاری تأمین می شود .

خریداران سهام بر اساس این اطلاعات و اعتمادی که به سازمان نظارتی و در نتیجه به شرکت عرضه کننده سهام پیدا می کنند ، اقدام به خرید سهام می کنند .

در نتیجه این شفافیت و امنیت است که خریدار سهام اطمینان پیدا می کند سود ناشی از فعالیت اقتصادی خود در بازار بورس را به موقع و بر اساس موازین قانونی و به اندازه کافی به وی پرداخت می شود .

در ادامه بخوایند :  ویژگی بورس

این مورد هم مستلزم ارائه اطلاعات شفاف از طریق شرکتی است که سهام خود را در بازار بورس عرضه کرده است .

بنابراین امنیت در بازار بورس از طریق ارائه اطلاعات شفاف به نحو احسن تأمین می شود و فعالیت اقتصادی کاملا سالم و قانونمند و تحت نظارت سازمان نظارتی و در چارچوب موازین قانونی انجام می شود .

متوجه شدیم که هر شرکتی نمی تواند در بازار بورس فعالیت و سهام خود را عرضه کند، شرکت باید معتبر باشد و معمولا شرکت های مهم و معتبر و بزرگ هستند که بعد از ارائه اطلاعات شفاف اجازه پیدا می کنند که سهام خود را در بازار بورس عرضه کنند.

قانون گذار با تأکید بر این مختصات و این ویژگی ها سعی در حفاظت و حضانت از حقوق خریداران سهام را دارد .

اما اگر احیانا مواردی پیش آمد و شرکتی حتی بزرگ و معتبر نتواند به تعهدات قانونی خود عمل کند یا در زمان ارائه اطلاعات ،اطلاعاتی ارائه دهد که شفاف نباشد یا اطلاعات شفاف نشان دهند که فعالیت های شرکت چندان مطلوب نیست،در این مواقع سازمان نظارتی وارد عمل می شود و به استیفای حقوق خریداران سهام می پردازد .

بنابراین جای هیچ نگرانی نیست که خریداران سهام در بازار بورس فعالیت کنند،چون می دانند که قانون گذار و سازمان نظارتی حافظ حقوق و منافع آنها می باشند.

شرکت ها به طور دوره ای باید اطلاعات خود را به سهامداران دهند.علاوه بر آن این اطلاعات باید در مجامع قانونی و نظارتی بررسی شود و گزارش مضاعفی به خریداران سهام داده شود و سهامداران با بررسی و تحلیل این اطلاعات،که بطور مساوی و عادلانه در اختیار همه سهامداران قرار داده می شود ،می توانند تصمیم بگیرند که به فعالیت خود ادامه دهند یا سهام دیگری خریداری کنند و در عین حال حق سهامدار برای فروش سهم خود و خرید سهم دیگر در بازار بورس تضمین می شود .

در ادامه بخوایند :  صندوق های سرمایه گذاری

بنابراین سرمایه گذاری با افت و خیزهایی که احیانا دارد ،گرفتار برخی مسائل مانند ؛ کلاهبرداری و سوء استفاده نخواهد شد و قانون گذار و سازمان نظارتی با تأکید بر شفافیت اطلاعات ،امنیت سرمایه گذاری را در بورس تأمین می کند .

سوال : سود سالیانه سهامداران چه زمانی به آنها پرداخت می شود ؟

جواب : بر اساس قانون، سود سالیانه سهامداران باید حداکثر ظرف مدت ۸ ماه پس از برگزاری مجمع سالیانه شرکت به آنها پرداخت شود.

 

حسابداری نمیتواند خیلی پیچیده و مبهم باشد، بلکه کلیه روشها و اصول آن باید کاملاً علمی، قابل درک و همگام با رشد صنعت و مردم باشد.

مشاهده کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۳۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *