سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس می تواند با فعالیت های اقتصادی خوبی که انجام می دهد موجب رونق و شکوفایی اقتصاد کشور شود . فعالیت در بورس یک فعالیت اقتصادی است و با درآمد زایی که انجام می دهد موجب افزایش اشتغال و رونق کسب و کار ، صنعت ، تولید و امثال آن می شود . از طرفی منابع مالی لازم را برای شرکت ها تأمین می کند ، از طرف دیگر سود کافی و قانونی و مشروع و مناسبی را نصیب سهامداران می کند.

 

اما این سوال وجود دارد که سرمایه گذاری در بورس چه ضرورتی دارد و اصلا چرا در بورس ؟

این همه راه های مختلف برای سرمایه گذاری وجود دارد، آنها هم می توانند درآمد کافی در اختیار سرمایه گذار قرار دهد ، اما چرا باید این سرمایه گذاری در بورس صورت گیرد ؟

 

طبعا یکی از اولین و مهمترین دلایل آن کسب درآمد است .

صاحب سرمایه به این دلیل در بازار بورس فعال می شود که بتواند درآمدی از سرمایه گذاری در بورس خود کسب کند . به این شکل که وقتی سرمایه خود را به شکل خرید سهم در بازار فعال می کند. صاحب سهم یعنی ارائه کننده سهم با فعالیت اقتصادی که در تولید ، صنعت و تجارت و انجام می دهد ، سودی تحصیل می کند . بخشی از این سود را به سهامدار می دهد .

البته نباید انتظار داشته باشیم و عرف بازار بورس هم این نیست که تمام سود حاصله به سهامدار اختصاص پیدا کند. طبعا بخشی از این سود صرف توسعه صنعتی و اقتصادی و تولیدی شرکت می شود و بخشی از آن به سهامدار به پرداخت می شود .

 

DPS چیست ؟

سودی که به سهامدار پرداخت می شود ، در اصطلاح به DPS معروف است و این یک نسبتی دارد . و معمولا این نسبت را در بازار بورس کمی بیشتر از میزان سودی که در بانک ها به سرمایه ها می دهند ، انتظار می رود .

 

فرض کنید یک نفر در بازار بورس سهمی را به قیمت ۱۵۰ تومان خریدای کرده ، بعد از یک سال در زمان قانونی مقرر ، بعد از محاسباتی که انجام می شود و اطلاعاتی که ارائه می شود ، ۱۵ تومان به صاحب این سهم پرداخت می شود .

در ادامه بخوایند :  معامله به روش آنلاین

یعنی در حقیقت ۱۰ درصد از این سرمایه گذاری در بورس ، سود عاید سهامدار می شود . اما این همه سود و درآمد نیست. چون خود سهم ۱۵۰ تومانی پارسال هم ، امسال به دلیل رونق اقتصادی شرکت و به دلیل فعالیتش که به صورت مثبت انجام شده ، افزایش قیمت پیدا کرده و مثلا سهم ۱۵۰ تومانی به قیمت ۱۹۵ تومان ارزش گذاری می شود . نهایتا علاوه بر ۱۰ درصد سود چیزی در حدود ۳۰ درصد ارزش افزوده روی سهم ایجاد می شود که در نهایت چیزی در حدود ۴۰ درصد سود عاید سهامدار می شود .

 

بنابراین در سرمایه گذاری در بورس بخشی از سود به صورت نقدی پرداخت می شود و بخشی از آن به صورت ارزش افزوده روی سهم محاسبه می شود و آن سهم با آن ارزش افزوده در همان بازار قابل معامله است .

اگر کسی مایل بود می تواند آن سهم ۱۹۵ تومانی البته با یک میزان تخفیف در بازار بفروشد و در نهایت سودی تقریبا ۴۰ درصد کسب کند .

 

باید توجه داشت که شرکت هایی که در بورس فعالیت می کنند و اجازه فروش سهم دارند معمولا شرکت های معتبری هستند که عملکرد قابل قبولی داشته اند و بر اساس اطلاعات مثبته ای که ارائه کرده اند ، اجازه فعالیت در بورس پیدا می کنند .

اما همه این شرکت ها الزاما در طول یک سال سود آوری و بازدهی مناسب و قابل قبولی ندارند.

بعضی از آنها به دلایل درونی و بیرونی ، ممکن است با کاهش سود رو به رو شوند و یا با مشکلاتی مواجه شوند که فعالیت اقتصادی آنها سود کمتری را نشان می دهد . هر چه باشد این شرکت در پایان سال موظف به ارائه گزارش شفاف مالی هستند .

 

اما این نکته را در نظر بگیرید که شرکتها عمدتا همه سود خود را به سهامداران نمی دهند . و در اینجا ما با دو نوع شرکت رو به رو هستیم .

در ادامه بخوایند :  تاریخچه پیدایش بورس

بعضی از آنها بخش مهمی از سود را برای توسعه شرکت نگهداری می کنند و بخش کمی از سود را به سهامدار می دهند .

و در مقابل ، شرکت هایی هستند که بخش عمده ای از سود را به سهامدار می دهند و بخش کمی را برای توسعه نگهداری می کنند .

 

با این دو نگاه و دو سیاست ، عملا ما دو نوع سهامدار یا سرمایه گذاری در بورس مواجه می شویم :                   

۱-گروهی که انتظار دارند در پایان سال سود بیشتری دریافت کنند .

۲-گروهی که تمایل دارند ارزش سهم شان در پایان سال افزایش پیدا کند .

معمولا بازنشستگان و افراد سالخورده ترجیح می دهند در پایان سال سود بیشتری دریافت کنند .

ولی جوان ها که نگاه بلند مدت تری دارند ، ترجیح میدهند که ارزش سهم شان بالا رود و بعد از چند سال سهم خوبی داشته باشند ضمن اینکه از یک سود قابل قبول هم در مقاطع یک ساله برخوردار شوند .

در نهایت به این دلیل است که خریدار در بازار باید سهم خریداری کند و بداند که کدام سهم را باید خریدای کند .

 

در حقیقت با اطلاعاتی که ارائه می شود عملکرد شرکت ، سیاست شرکت در یک سال و سال های قبل از آن را نشان می دهد که این شرکت در پایان سال چه مقدار سود سهم توزیع می کند .

بنابراین در موقع خرید سهم باید توجه داشته باشیم که سهمی را خریداری کنیم که مطابق انتظار و نیاز ما جواب گو باشد .

 

سوال : سود سهام سرمایه گذاری در بورس به چه افرادی تعلق می گیرد ؟

جواب : سود سهام به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع سالیانه شرکت ،سهام شرکت را در اختیار داشته باشند .

در نهایت بازار بورس ، بازاری است برای فعالیت اقتصادی و مبتنی بر سود آوری و کسب درآمد و این مهمترین خصیصه این بازار است که با همه توضیحاتی که داده شد می تواند تعیین کننده نوع سهمی باشد که ما در بازار معامله می کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *