آشنایی با حسابداری

حسابداری

هدف حسابداری 

حسابداری ، دانشی است که هدف آن ارائۀ اطلاعات مالی دربارۀ یک واحد اقتصادی به استفاده کنندگان برای تصمیم گیری های اقتصادی و پاسخگویی می باشد.

 

دورنمای تحصیلی و شغلی

دورنمای تحصیلی برای هنرجویانی که در رشته حسابداری تحصیل می کنند به این صورت است که پس از طی موفقیت آمیز مرحله سه ساله دوره دوم متوسطه موفق به اخذ دیپلم شده و برای ادامه تحصیل در دوره های کاردانی و کارشناسی در دانشگاه به تحصیل پرداخته و پس از آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا)، (حسابداری و مدیریت مالی ، بازرگانی ، صنعتی ، دولتی) وجود دارد.

در حقیقت درسطح اول، شاغل می تواند در شغل کمک حسابدار دریافت ها ، پرداخت ها، امور مرتبط با تنخواه گردان ، تهیه و تنظیم صورت مغایرت بانکی ، تحریر دفاتر قانونی ، خرید کالا ، فروش کالا ، تنظیم کاردکس کالا، تهیه و تنظیم فهرست کارکرد پرسنل ، حقوق و دستمزد ، بیمه و مالیات حقوق و . . . مشغول به کار شود.

و در سطح بالاتر در سطح دوم، شاغل می تواند در شغل متصدی حسابداری اموال و انبار، حسابداری بهای تمام شده، حسابداری مالیاتی، حسابداری مالی (تهیه صورت های مالی) و . . . مشغول به کار شود.

 

 

نقش حسابدار

یک حسابدار به طور معمول اطلاعات مالی را ثبت و گزارشات مالی را تهیه و به مدیریت شرکت یا مراجع قانونی ارائه می کند.

حسابداران داده های اولیه را از روی اسناد و مدارک مثبته در دفاتر و نرم افزارهای حسابداری ثبت و به آنها نظم می بخشند.

محصول نهایی کار یک حسابدار گزارشات و صورت های مالی است که مبنای تصمیم گیری ذی نفعان (مدیران ، مجامع عمومی شرکت ها و مؤسسات ، سرمایه گذاران، دولت و …) می باشد.

اما باید بدانیم زمانی اطلاعات مالی برای استفاده کنندگان مفید است که قابل اتکا و مربوط باشد.

 

حسابدار در جایگاه رئیس حسابداری

رئیس حسابداری معمولاً کارهای مشکل تر و پیچیده تر حسابداری را انجام داده و بر فعالیت سایر حسابداران نظارت می کند و مشکلات احتمالی آنها را حل و فصل می نماید.

در ادامه بخوایند :  دفتر کل و معین

همچنین رئیس حسابداری علاوه بر بررسی و تهیۀ گزارشات مالی، باید در مورد یافته های خود به مدیریت و سایر ذی نفعان توضیح دهد.

در این خصوص باید جلساتی حضوری با مدیران شرکت/ مؤسسه/سازمان و یا حسابرسان داخلی و یا خارجی داشته و گزارشات مکتوب و مبتنی بر استانداردهای مالی و حسابداری تهیه و ارائه نماید.

 

 

حسابدار در جایگاه مدیر مالی

یک حسابدار متخصص و یا رئیس حسابداری، پس از کسب تجربۀ کافی می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد.

یعنی می تواند به عنوان یک مشاور به هیئت مدیره شرکت پیشنهاداتی در رابطه با چگونگی سرمایه گذاری منابع موجود شرکت بدهد تا استفادۀ بهینه از آن صورت گیرد .

و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک و تجارب حرفه ای خود می تواند پیشنهاد دهد که از چه طریقی باید تأمین مالی صورت گرفته و هزینه ها و مخارج احتمالی این امر چه میزانی است و آیا این کار مقرون به صرفه است که انجام شود یا خیر.

 

 

حوزه های کاری حسابداران

بسیاری از حسابداران بسته به نوع سازمان هایی که برایشان کار می کنند، در حوزۀ خاصی متخصص می شوند. مثلاً بعضی در حوزه بیمه، برخی در حوزۀ تولید و برخی نیز در حوزۀ پیمانکاری و … فعالیت دارند.

 

 

مکان و ساعات کار حسابدار

اکثر حسابداران در ادارات و شرکت ها و مؤسسات کار می کنند. اگرچه برخی از آنها در خانه به صورت پاره وقت مشغول به کار هستند ولی اغلب آنها به صورت تمام وقت کار می کنند.

البته در زمان های خاص مانند پایان سال مالی (در ایران مصادف با اسفند ماه) یا زمان ارائۀ اظهارنامه مالیاتی که در ایران مصادف با اواخر بهار (پایان خرداد ماه) است، ساعات کاری آنها افزایش می یابد.

 

 

بازار کار حسابداری و فرصت های شغلی پیشِ رو

فارغ التحصیلان می توانند در کلیۀ مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی، به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول به کار شوند:

در ادامه بخوایند :  اصول حسابداری
حسابداری مالی:

در کلیۀ شرکت ها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی

 

حسابداری صنعتی:

در کلیۀ واحدهای صنعتی و شرکت های تولیدی

 

حسابداری دولتی:

در کلیۀ سازمان ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار و یا در صورت طی مراحل قانونی به عنوان ذیحساب و یا عامل ذیحساب

 

حسابداری مالیاتی:

در ادارات دارایی و شرکت های حسابرسی

 

حسابداری بیمه:

در مؤسسات و سازمان های بیمه ای و شرکت های حسابرسی

 

حسابداری بانک ها:

در شعبه ها و سرپرستی بانک ها

 

مهارت و دانش لازم برای یک حسابدار

قدرت تجزیه و تحلیل مسائل:

فرد حسابدار برای تحلیل ، تصمیم گیری و حل مشکلات در زمینۀ مسائل مالیاتی، بیمه و … باید از قدرت تجزیه و تحلیل مسائل برخوردار باشد.

 

پشتکار و وقت شناسی:

زیرا در زمان هایی از سال مثل زمان بستن حساب ها در پایان سال یا زمان ارائه گزارش های قانونی در خرداد ماه هر سال حجم کار حسابداران بسیار زیاد است و باید کار خود را با کیفیت و در موعد مقرر به اتمام رسانند.

 

دقت و توجه به جزئیات:

با توجه به کار مداوم با اعداد و ارقام ریز و درشت باید با حوصله و دقت، ارقام ثبت شده و یا در سیستم رایانه ای وارد گردد.

 

مهارت ریاضیات و فناوری اطلاعات:

برای کار کردن با نرم افزارهای مالی و حسابداری که امروز به صورت فراگیر در شرکت ها و سازمان ها استفاده می شود.

 

قدرت سازماندهی:

به منظور امکان ساختار دادن و سازمان دادن به گزارش های مالی و در صورت ارتقاء یک مسئول واحد حسابداری باید دارای قدرت کنترل و نظارت بر حسابداران باشد.

 

قابل اعتماد بودن و رازداری:

یک حسابدار به دلیل اطلاع از جزئی ترین درآمدها و هزینه های شرکت و نیاز صاحبان و سهامداران شرکت برای اعتماد به حسابداران باید فردی قابل اعتماد و رازدار باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *