اطلاعات در بازار بورس

اطلاعات در بازار بورس

نکته مهمی که در این مبحث ارائه می شود بحث اطلاعات در بازار بورس است.

اطلاعات در بازار بورس که سهامدار یا خریدار سهم به کمک آن می تواند ضریب انتظار خود را از بازدهی سرمایه بالا ببرد و ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهد.

اطلاعات در بازار بورس باید بصورت شفاف،جامع و کامل ارائه شود و ناظر بر بازار بورس سعی دارد که این اطلاعات را کنترل کند و بعد به صورت عادلانه در اختیار همه خریداران سهام قرار دهد .

 

اگر ما اطلاعات در بازار بورس را به خوبی بدانیم و درست تجزیه و تحلیل کنیم قطعا می توانیم به انتظارات خود جامه عمل بپوشانیم .

 

فرض کنید سهمی در بازار به قیمت ۱۵۰ تومان به فروش می رسد و ما آن را خریداری می کنیم ،انتظار ما این است که در پایان سال به ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کند . اما اگر ارزش این سهم به ۲۰۰ تومان نرسد و به جای آن مثلا به ۱۶۰ تومان برسد،انتظار ما از بازدهی سرمایه محقق شده است .

به این ترتیب ما با ریسک سرمایه گذاری روبه رو می شویم که گاه این ریسک بسیار بالاست و انتظارات ما را محقق نمی کند .

 

نکته ای که وجود دارد این است که چگونه می توانیم این ریسک را کاهش دهیم ؟

که یکی از راه های آن که در مقدمه ذکر شد ، در اختیار داشتن اطلاعات است .

اگر ما اطلاعات در بازار بورس مربوط به شرکت عرضه کننده سهم را در اختیار داشته باشیم و بدانیم که این شرکت چه نوع فعالیتی داشته ، چه سابقه ای از خودش به جای گذاشته ،آن وقت می توانیم با اطمینان بیشتری این سهم را خریدار بکنیم یا نکنیم و طبعا اگر خریداری نکردیم به سراغ سهمی برویم که انتظارات ما را برآورده کند .

از طرف دیگر شرکت هایی که سهم خود را در بورس ارائه می دهند بر اساس قانون و طبق توصیه و دستور ناظر بازار موظف هستند کلیه اطلاعات مربوط به فعالیت های خود را به صورت کاملا شفاف و به ریز در اختیار بازار قرار دهند و خریداران سهم بتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند .

در ادامه بخوایند :  ویژگی بورس

پس پذیرفتیم که اطلاعات برای فعالیت در بورس بسیار مهم است و هر چه اطلاعات ما کافی تر و وافی تر باشد بهتر می توانیم در مورد فعالیت اقتصادی در بورس تصمیم گیری کنیم .

اما ذکر یک نکته لازم است و آن اینکه اطلاعات باید دارای چند خصیصه و ویژگی باشد که آن اطلاعات را مفید و کارآمد می کند . که عبارتند از :

 

اولین ویژگی اطلاعات در بازار بورس  این است که باید اطلاعات معتبر و قابل اتکا باشد .

برای مثال شما می شنوید که در بازار نوعی از خودرو قرار است که گران شود و سهم آن شرکت خودرو ساز را در بورس خریداری می کنید .

اما بعد متوجه می شوید که یک شایعه بیش نبوده و اصلا قرار نبوده که قیمت این خودرو افزایش یابد . پس این اطلاعات اطلاعات معتبر و قابل اتکایی نیست .

 

خصیصه دوم این است که اطلاعات در بازار بورس باید جامع باشد .

مثلا در مورد همین شرکت خودروساز که در بند های پیشین گفته شد ، مطلع می شویم که قرار است قیمت خودرو افزایش یابد و سود بیشتری عاید آن شرکت گردد، اما خبر نداریم که هزینه های آن شرکت قرار است افزایش یا کاهش یابد؟

مثلا شرکت بدهی هایی دارد ،وام هایی گرفته، استقراض کرده یا … طبعا افزایش قیمت خودرو کمکی به سود آوری شرکت نمی کند ، پس این اطلاعات جامع نیست!

 

سومبن ویژگی این است که اطلاعات در بازار بورس باید به روز باشد .

(اگر مثال بالا را ادامه دهیم) اگر بشنویم که قرار است در این شرکت خودرو ساز اتفاق خوبی بیفتد یا افتاده در حال وقوع است و سهمش ارزشمند است .

در ادامه بخوایند :  کتاب مدیریت سرمایه گذاری

اگر بلافاصله پس از شنیدن این اطلاعات (البته به شرطی که معتبر و قابل اتکا و جامع باشد) اقدام به خرید سهم آن شرکت کنیم ، از اطلاعات درست استفاده کرده ایم اما اگر بعد از مدتی سراغ خرید سهم برویم شاید آن اتفاقی که قرار بود بیفتد ، رخ داده و تأثیر خود را گذاشته و آن اطلاعات به روز نیست.

 

خصیصه آخر اینکه :

اطلاعات در بازار بورس باید معتبر باشد . اطلاعات باید مرتبط با آن شرکت و سهم باشد. گاهی اوقات در بازار شاهد هیجاناتی هستیم.

مثلا مطلع می شویم که قیمت ارز بالا رفته و یا پایین آمده ، به تبع بالا یا پایین رفتن قیمت ارز، ممکن است ارزش  سهم در بازار نوسان داشته باشد . اما وقتی که شرکت نه واردات ارزی دارد و نه صادراتی دارد که منجر به درآمد ارزی شود و اصولا با ارز سر و کار ندارد ، این نوسانات کمترین تأثیر را بر ارزش سهم دارد . به همین علت این اطلاعات مرتبط با آن شرکت و مرتبط با آن سهم نیست و ما نباید به این دلیل اقدام به خرید سهم کنیم.

پس در نظر داشته باشید که باید قبل از خرید سهم اطلاعات را کسب کنید . دیگر اینکه اطلاعات باید قابل اتکا، معتبر،جامع و به روز و از همه مهمتر مرتبط باشد . در این صورت ما می توانیم ریسک سرمایه گذاری خود را به حداقل برسانیم و در نهایت به این نتیجه می رسیم که که اطلاعات با ارزشترین دارایی است که در عرصه اقتصاد ارزش خود را حفظ می کند .

 

سوال : نقد شوندگی در بورس به چه معناست ؟

جواب : نقد شوندگی یعنی اینکه چه مدت طول می کشد تا سرمایه گذار بتواند اوراق بهاداری را که خریداری کرده بفروشد و به پول نقد تبدیل کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *