تاریخچه پیدایش بورس

تاریخچه پیدایش بورس

اولین بازار بورس

اولین بازار بورس به طور رسمی در شهر آمستردام هلند به وجود آمد . اما بعد از فعالیتهای اولیه ای که در این بازار شکل گرفت در سال ۱۷۷۳ میلادی در شهر لندن شاهد تشکیل اولین بورس در انگلستان بود .

فعالیت های بورس لندن در سال ۱۸۰۱ به صورت ابتدایی بود ، اما در این سال کاملا به عنوان یک بازار منسجم رسمی شکل گرفت.

 

تاریخچه بازار بورس

تاریخچه بورس و به عبارتی واژه بورس در قرن ۱۵ کارکرد پیدا کرد و آن زمانی بود که در شهری در شمال غربی بلژیک امروز شهری به نام بروشه ، که در آنجا عده ای از تجار در میدانی به نام تق بورس در برابر خانه بزرگ زاده ای به نام آقای وادنر بورس جمع می شدند .

تجار در آنجا جمع می شدند و سعی می کردند در فعالیت های تجاری و کسب و کار همدیگر شریک شوند .و به نوعی در سود و زیان همدیگر مشارکت داشته باشند ، و این نقطه را می توان آغاز فعالیت بورس دانست .

اما هرچه جلوتر می رویم این فعالیت منسجم تر و متشکل تر می شود تا اینکه اولین مجموعه ای که تحت عنوان یک شرکت سهامی عام برای فعالیتی در حوزه بورس به وجود می آید فعالیتی است که شرکتی به نام ماسکوی تأسیس می شود .

ماسکویی در قرن ۱۶ در سال ۱۵۵۳ میلادی تشکیل شده و عده ای از تجار بورس در آن فعالیت می کردند .

 

بازار بورس از چه زمانی آغاز بکار کرد ؟

فعالیت هایی از قبیل بانک ، بیمه ، بورس و همانند آن در قرون ۱۴ ، ۱۵ ، ۱۶ و بعد از آن به وجود آمد و تکامل یافت و هر کدام از آنها دارای تارخچه ای هستند .

در ادامه بخوایند :  خرید و فروش اوراق بهادار

مثلا وقتی از بانک صحبت می شود ، تاریخچه آن مربوط به نیمکت هایی است که که در یکی از میدان های مرکزی شهر لیون فرانسه وجود داشت و عده ای روی آن می نشستند و به تبدیل پول تجار می پرداختند(شهر لیون مرکز تجارت وقت بود).

زمانی که از بیمه صحبت می کنیم ، اشاره به آقای لوج می شود که در جنوب شرقی لندن قهوه خانه ای داشته و وقتی خبر می رسید که یک کشتی در آب های بین المللی غرق شده است ، به جمع آوری کمک برای کشتی دار یا تاجر می پرداخت.

 

استعمارگران آن دوران که انگلیسی و بخشی از آنها هلندی بودند ، وقتی به سرزمین های دیگر می رفتند ، فعالیت های بورس را در مستعمرات خود معرفی می کند . شاید به دست همین استعمارگران بوده است که در شهر نیویورک هم بازار بورس تأسیس شد . به گونه ای که در ۱۷ می ۱۷۹۲ میلادی در شهر نیویورک بازاری به نام وال استریت به صورت خیلی قانون مند تر و منسجم تر و جدی تر ، ابتدا در خیابان ها و رفته رفته در ساختمان ها فعالیت خود را آغاز کرد .

 

مجموعه فعالیت هایی که در بورس های مختلف شکل گرفت در تاریخ ۸ مارس ۱۸۱۷ با تنظیم اساسنامه ای که در بازار بورس نیویورک به تصویب رسید ، کاملا انسجام پیدا کرد و بعد از آن تقریبا همه شهرهای بزرگ اروپایی و چند شهر مهم امریکایی و بهد از آن در شهرها و کشور هایی که مرکزیت صنعتی اقتصادی پیدا کرده بودند ، شاهد فعالیت های بورس بودند .

در ادامه بخوایند :  ویژگی بورس

 

حسابداری نمیتواند خیلی پیچیده و مبهم باشد، بلکه کلیه روشها و اصول آن باید کاملاً علمی، قابل درک و همگام با رشد صنعت و مردم باشد.

مشاهده کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۳۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *