عملیاتی شدن سامانه جامع روابط کار

روابط کار

تعریف سامانه جامع روابط کار

«سامانه جامع روابط کار» سامانه‌ای است که امکان ثبت تمام فرایندها و روابط کاری مربوط به کارگران و کارفرمایان به صورت الکترونیکی را فراهم می‌کند. در این سامانه حدود ۳۶ خدمت در حوزه روابط کار، هم برای کارگران و هم برای کارفرمایان پیش بینی شده که در فاز نخست دو زیرسامانه «ثبت الکترونیکی دادخواست کارگران» و «ثبت قراردادهای نیروی کار توسط کارفرمایان» راه اندازی می شود.

 

اهداف سامانه جامع روابط کار ؛

حل مشکل وجود قراردادهای سفید امضا در بخش ثبت قراردادهای کار، امکان اطلاع از وضعیت بازرسی کارگاه ها و حوادث ناشی از کار ، از اهداف سامانه جامع روابط کار است.

این سامانه توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف شفاف سازی اطلاعات جامعه کارگری و کارفرمایی راه اندازی شد و تمام کارگران و کارفرمایان باید با حضور در دفاتر پیشخوان نسبت به تشکیل پرونده برای ورود به سامانه اقدام کنند.

 

تأخیر در اجرای سامانه روابط کار

در حالی از مرداد ماه سال گذشته که طرح سامانه ” ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست” رونمایی و مقررشد این سامانه به صورت رسمی آغاز به کار کند که هیچگاه محقق شد. در اوایل تیرماه سال جاری بود که برای بار چندم نیز این وعده داده شد اما باز هم عملیاتی نشد.

 

از آنجایی که مطابق آمار بیش از ۹۰ درصد نیروی کار در کشور قراردادهای موقت دارند، قانون کار برای حل مشکلات قراردادهای کارگران راه گشا نبوده است. در همین راستا مقرر شد تا سامانه امنیت شغلی و ثبت قراردادهای کار راه اندازی شود؛ سامانه ای که بناست کارفرمایان را موظف به ثبت تمام قراردادهای کارگری و جزئیاتش کند تا بلکه به اختلافات دامنه‌دار کارگری و کارفرمایی سروسامانی دهد.

در ادامه بخوایند :  قانون کار (فصل دوازدهم)

 

دفاتر پیشخوان استان تهران برای تشکیل پرونده و ثبت نام کارگران و کارفرمایان از امروز، درباره تاخیرهای متعدد برای آغاز ثبت نام گفت: به رغم اینکه زیرساخت‌های ثبت نام آماده بود؛ اما دفاتر پیشخوان باید ابتدا نسبت به ثبت موقعیت دفتر خود در سامانه مدیریت خدمات دفاتر اقدام می‌کردند که تاکنون، حدود ۳۶۰ دفتر پیشخوان استان تهران موقعیت خود را ثبت کردند و آماده ثبت نام از متقاضیان هستند.

 

این سامانه از سال گذشته در چندین نوبت قرار بود راه اندازی شود ولی نشد و تاکنون ادامه دار شد. در حالی که معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت:

ثبت نام از کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار از ۱۵ مرداد در دفاتر پیشخوان دولت آغاز می شود اما کارگران و کارفرمایانی که در تهران متقاضی ثبت نام در این سامانه هستند با مراجعه به دفاتر پیشخوان با پاسخ‌های متناقضی روبرو می‌شوند.

 

اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار درباره مشکلات این سامانه می گوید:

از سمت وزارت کار هیچ مشکلی وجود ندارد. مسئولان وزارت کار می گویند این وزارتخانه توافقات نهایی را برای راه‌اندازی سامانه با کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام داده است و هر گونه مشکلی باشد از سوی آنها است.

 

 

برای ورود به سامانه اینجا کلیک کنید !

 

 

هربنه ثبت نام در سامانه جامع روابط کار

معاون امور پستی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور با اشاره به اینکه تعرفه ثبت نام برای کارگران ۵ هزار تومان و برای کارفرمایان نیز ۶ هزار تومان است، ادامه داد:

در ادامه بخوایند :  افزایش۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی

همچنین برای دریافت تعرفه، دفاتر باید نسبت به نصب دستگاه کارتخوان بانکی فعال شدن آن اقدام کنند تا بتوانند خدمات روابط کار را ارائه دهند.

 

نصیری با بیان اینکه در حال حاضر ثبت نام در سامانه روابط کار صرفا در استان تهران و در دفاتر اعلامی انجام خواهد گرفت، گفت: سایر دفاتر استان تهران نیز در صورت نصب دستگاه کارتخوان و ثبت موقعیت خود در سامانه مدیریت خدمات دفاتر می توانند نسبت به ثبت نام از کارگران و کارفرمایان اقدام کنند.

 

وی درباره مدارک مورد نیاز برای ثبت نام نیز گفت:

کارگران برای مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت کارت ملی وکارت پایان خدمت یا معافیت خود را به همراه داشته باشند. برای کارفرمایان حقیقی نیز داشتن کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت وگواهی جواز کسب الزامی است.

 

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور افزود:

کارفرمایان حقوقی نیز باید با کارت ملی و آخرین روزنامه رسمی ثبت شرکت، برای ثبت نام در سامانه جامع روابط کار به دفاتر پیخشوان مراجعه کنند.

 

کارگران و کارفرمایان برای ثبت نام در سامانه جامع روابط کار باید فقط یکبار با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام کنند تا بتوانند اطلاعات خود را با ورود به سامانه ثبت کنند.

 

 

راهنمای سامانه جامع روابط کار وزارت کار به شرح زیر است :

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *