اصطلاحات بورس

اصطلاحات بورس

آشنایی با اصطلاحات بورس

برخی اصطلاحات بورس شامل نماد ، متوقف یا بسته شدن نماد ، مجمع عمومی عادی و فوق العاده و امثالهم می باشد که به معرفی آنها می پردازیم .اولین چیزی که در بورس با آن مواجه می شویم ، نماد است .

 

یکی از اصطلاحات بورس ، نماد است ، ابتدا با مفهوم نماد بورسی آشنا می شویم.

 

نماد چیست ؟

نماد : در حقیقت یک نام اختصاری است که برای هر شرکت سهامی عمومی که در بورس فعالیت می کند، در نظر گرفته می شود.

 

معمولا نماد شامل دو بخش است :

بخش اول : حرف اول نام صنعتی است که شرکت در داخل آن صنعت فعالیت می کند ، برای مثال در مورد پتروشیمی و صنایع مرتبط با آن یا صنایع شیمیایی ، حرف ((ش)) را در نظر می گیرند .

اگر اسم شرکت مخفف و تبدیل به ((خارک)) شود و حرف ((ش)) هم به عنوان اختصار صنعت شیمیایی به آن افزوده شود ، تبدیل به (( شخارک )) می شود . که این شخارک در حقیقت نماد شرکت است .

همین اتفاق در مورد انواع شرکت ها و بانک ها و خودروسازی ها و …. رخ می دهد . و فعالان بورس رفته رفته با این نام گذاری ها آشنا خواهند شد . و نماد شرکت به عنوان نام اختصاری شرکت در تابلوی بورس درج می شود .

اما نماد همیشه روشن نیست یا همیشه در تابلو وجود ندارد . ما اصطلاح دیگری به نام توقف نماد داریم.

 

یکی دیگر از اصطلاحات بورس ، توقف نماد بورسی است که باعث وقفه کوتاه در فعالیت شرکت در بورس می شود. در ادامه با مفهوم یکی دیگر از اصطلاحات بورس شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

توقف نماد چیست ؟

توقف نماد یعنی قطع موقت حضور نام شرکت در تابلوی بورس می باشد و زمانی این اتفاق می افتد که اتفاق مهمی در ارتباط با این شرکت در بورس رخ می دهد که قیمت سهام را تحت تأثیر قرار می دهد.

در این موقع نماد به طور موقت بسته می شود و بعد از انجام تحولات و اثر گذاشتن تأثیرات ناگهانی ، نماد مجددا باز می شود .

یکی از مواردی مهمی که نماد معمولا در آن موقع متوقف می شود ، زمان نزدیک به برگزاری مجمع عمومی یک شرکت است .

در زمان مجمع عمومی ، اتفاقات مهمی رخ می دهد ، تصمیمات مهمی گرفته می شود ، هیئت مدیره انتخاب می شود ، میزان سودی که باید توزیع شود تعیین می گردد ، همه این عوامل می تواند روی قیمت سهام تأثیر بگذارد.و به همین جهت نماد به طور موقت بسته می شود .

بعد از اینکه مجمع تشکیل شد و آثار خود را گذاشت و اطلاعات لازم از مجمع منتشر شد  و شفافیت در مورد شرکت به بازار اعلام شد ، نماد مجددا باز می شود .

 

یکی دیگر از اصطلاحات بورس ، مجمع عمومی است .

مجمع عمومی گاهی اوقات به اختصار ، مجمع هم گفته می شود.  جلسه ای است مرکب از سهامداران دارای حق رأی ، که دور هم جمع می شوند و تصمیماتی میگریند .

 

معمولا در فعالیت های مربوط به یک شرکت که مرتبط با بورس است ، دو نوع مجمع داریم :

یکی مجمع عمومی عادی سالیانه و دیگری مجمع عمومی فوق العاده می باشد .

 

مجمع عمومی عادی سالیانه :

معمولا مجمعی است که هر سال یک بار باید برگزار شود و این مجمع معمولا در زمان مقرر و ۱۰ روز قبل از برگزاری ، یک اطلاعیه ای در روزنامه های کثیرالانتشار ، یعنی روزنامه هایی که به عنوان روزنامه های رسمی یک شرکت انتخاب شده است ، با عنوان (( آگهی دعوت به مجمع )) چاپ می کند .

سپس سهامدارانی که دارای حق رأی هستند در این مجمع شرکت می کنند و اگر این مجمع عادی باشد ، در این مجمع گزارش عملکرد شرکت در طول یک سال قرائت ، ارائه ، بحث و گفت و گو می شود و سپس میزان سود قابل تقسیم مطرح می شود و بعد از این موارد به کارهای دیگر از جمله انتخاب هیئت مدیره و اگر موضوع مهم دیگری هم باشد در بخش سایر موارد بررسی می شود .

 

مجمع عمومی فوق العاده :

مجمع عمومی فوق العاده معمولا در زمانی برگزار می شود که یک تصمیم مهمی در شرکت اتخاذ شود . گاهی اوقات مجمع عمومی فوق العاده بلافاصله پس از مجمع عمومی سالیانه تشکیل می شود که با حضور همه سهامداران یکجا و طی دو جلسه پیوسته به هم انجام می شود و گاهی اوقات نیز ممکن است در طول سال اتفاق بیفتد .

مواردی از قبیل : افزایش سرمایه شرکت ، تغییر نشانی ، تغییر نام شرکت و از این گونه موارد در مجمع عمومی فوق العاده به بحث گذاشته می شود و سهامداران دارای حق رأی در این مجمع رأی می دهند ، تصمیمات مصوب و قابل اجرا می شود .

 

یکی دیگر از اصطلاحات بورس که با آن مواجه هستیم ، سال مالی است .

 

سال مالی چیست ؟

سال مالی  معمولا در کشور ما برای شرکت ها از آغاز سال یعنی از اول فروردین تا پایان اسفند ماه منظور می شود . گاهی اوقات ممکن است شرکت هایی هم باشند که سال مالی را از زمان دیگری آغاز کنند و تا زمان دیگری ادامه دهند .

در هر صورت باید یک سال باشد ، که به عنوان سال مالی تهیه و اعلام می کنند و شرکت در پایان سال باید مجمع عمومی خود را تشکیل دهد ، گزارش مالی خود را آماده کند و همچنین شرکت موظف است ظرف مدت چهار ماه بعد از پایان سال مالی ، مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار کند .

اگر فرض کنیم که از اول فروردین تا پایان اسفند ماه ، سال مالی یک شرکت باشد می توانیم بگوییم که چهار ماه پس از پایان سال مالی یعنی تا پایان تیر ماه ،زمان برگزاری مجامع عادی سالیانه شرکت است.

 

صورت سود و زیان :

سهامداران و خریداران بالقوه سهام و فروشندگان سهام به صورت سود و زیان شرکت ها نیاز دارند .

زیرا صورت سود و زیان یکی از معیارهای مهم برای انتخاب سهم ، چه برای خرید و چه برای فروش سهم است . بر اساس صورت سود و زیان است که سودآوری شرکت ها تعیین می شود و مشخص می شود که شرکت چقدر سود و زیان کرده است.

 

مولفه هایی که در صورت سود و زیان وجود دارد مثل میزان فروش شرکت ،میزان هزینه های انجام شده ، و سایر اطلاعات ،همه در صورت سود و زیان مندرج می شود و صاحبان سهام (چه صاحبان کنونی و چه خریدارن بالقوه ) از این اطلاعات برای تصمیم گیری استفاده می کنند.

 

معمولا سازمان بورس اوراق بهادار صورت های سود و زیان شرکت ها را در پایگاه اینترنتی به نشانی  WWW.CODAL.IR  قرار می دهد که با مراجعه به این پایگاه اینترنتی می توان صورت سود و زیان شرکت مورد نظر را مشاهده و بررسی کرد .

 

ترازنامه :

ترازنامه یکی از اسناد دیگر و مدارک بسیار مهمی است که برای سهامداران و فعالان بورس دارای ارزش زیادی است .

 

در ترازنامه معمولا دارایی ها و بدهی های یک شرکت در دو ستون کنار هم گنجانده می شوند و بر اساس مطالعه دارایی ها وبدهی ها می توان دریافت که شرکت چه میزان دارایی دارد .

 

این دارایی ها عبارتند از :

پول نقد ، ملک ، ماشین آلات ، وسایل دیگر ، و آنچه که به عنوان دارایی تلقی می شود . و چه مقدار بدهی یا تعهد دارد .

 

تعهدات مانند :

تعهدات به بانک ها ، تعهدات به تأمین کنندگان ، مواد اولیه ، قطعات ، و بسیاری از موارد دیگر می باشد .

محاسبه تعهدات و دارایی ها و یا تفاضل این دو ، حقوق صاحبان سهام را تعیین می کند و به همین جهت اهمیت دارد که ما بدانیم حقوق صاحبان سهام چقدر است ، چون تقسیم آن به تعداد سهم در حقیقت یک ارزشی را به نام قیمت دفتری سهام ایجاد می کند .

 

پس ترازنامه در پایان دوره مالی به سهامدار اطلاع می دهد که شرکت دارای چه وضعیتی است و از لحاظ اقتصادی تصویر شفاف و واضحی از فعالیتهای شرکت را در اختیار قرار می دهد .

 

ترازنامه هم مثل صورت سود و زیان در پایگاه اینترنتی   www.codal.ir  قرار داده می شود و سازمان بورس اوراق بهادار تلاش می کند تا با انتشار به موقع این اطلاعات ، سهامداران کنونی و سهامداران بالقوه آتی را از وضعیت مالی شرکت و فعالیت های آن آگاه می کند .

 

سوال : کدامیک از صورت های مالی مانند یک تصویر، وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت را در پایان دوره مالی را نشان می دهد ؟

جواب : ترازنامه ، همانند تصویری است که میزان دارایی ها و بدهی ها و حقوق صاحبان سهام را در تاریخ تهیه ترازنامه نشان می دهد .

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید