تصمیمات جدید دولت برای کوله بران

کوله بران

بر اساس مصوبه هیئت دولت ، کوله بران ساکن روستاهای مرزی در ۴ استان، به ازای هر خانوار از تخفیف سود بازرگانی ماهانه حداکثر دو میلیون و هشتصد هزار تومان بهره مند خواهند شد که سقف این معافیت برای هر سال چهار هزار و دویست میلیارد تومان می‌باشد.

هیئت دولت به پیشنهاد مشترک وزارت خانه های کشور، اقتصاد، صنعت و ستاد مرکزی مبارزه با  قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، آیین نامه ساماندهی مبادله در بازرچه های غیر رسمی موقت مرزی و واردات برای کوله بران را اصلاح کرد.

بر اساس اصلاحیه ماده ۶ این ایین نامه، کوله بران دارای سه سال سابقه اقامت در روستاهای حد فاصل ۲۰ کیلو متری از نقطه صفر مرزی در استانهای آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان و همچنین کوله بران در حد فاصل ۵۰ کیلیو متری در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می‌توانند برای واردات فهرست اقلام موضوع ماده ۹ این آیین نامه از تخفیف سود بازرگانی  ماهانه ۷ میلیون ریال برای هر خانوار مرزنشین و حداکثر تا مبلغ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برخوردار شوند.

سقف کلی میزان تخفیف این ماده برای کوله بران حداکثر ۴٫۲ هزار میلیارد تومان به ازای هر سال  می‌باشد که متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده و مورد تایید وزارت کشور تخصیص می‌یابد.

 

متن بخشنامه در خصوص ضوابط جدید برای کوله بران :

هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۹ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد

آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی موضوع تصویبنامه شماره ۵۴۲۳۱/ت ۵۳۲۴۲ هـ مورخ ۱۳۹۶/۵/۷ به شرح زیر اصلاح می شود:

 

١- متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۲) اضافه میشود :

تبصره – استانداری های مشمول این آیین نامه می توانند با رعایت ملاحظات امنیتی و توجیه اقتصادی و پس از تامین زیرساخت های لازم نسبت به جابه جایی بازارچه های مصوب در مواد (۱) و (۲) این آیین نامه در محدوده شهرستانهای ذی ربط با هماهنگی وزارت کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.

 

٢- ماده (۶) و تبصره (۱) آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره (۳) به ماده پادشده اضافه میشود:

ماده ۶- کولبرانی که دارای سه سال اقامت (قبل از ابلاغ این تصویب نامه) در روستاهای حدفاصل حداکثر (۲۰) کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و حداکثر (۵۰) کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می توانند برای واردات فهرست اقلام کالاهای موضوع ماده (۹) این تصویب نامه و تبصره آن از تخفیف سود بازرگانی ماهانه به مبلغ هفت میلیون (۷,۰۰۰,۰۰۰) ریال و برای هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه حداکثر تا سقف بیست و هشت میلیون (۲۸,۰۰۰,۰۰۰) ریال بهره مند گردند.

در ادامه بخوایند :  جزئیات جدید پرداخت ارز مسافرتی

 

تبصره ۱- سقف کلی میزان تخفیف این ماده حداکثر چهل و دو هزار میلیارد (۴۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ) ریال در سال خواهد بود که متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده و مورد تایید وزارت کشور تخصیص می یابد.

 

تبصره ۳- وزارت کشور موظف است سازو کاری را فراهم نماید که به محض الامت افراد مشمول برخوردار از مزایای این ماده در خارج از محدوده تعیین شده، نسبت به ابطال امتیازات آنها اقدام نماید.

 

۳- در ماده (۸)، بعد از عبارت “سایر مبادی” واژه “نیز اضافه می شود

 

۴- متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۹) اضافه می شود:

تبصره- وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی ضوابط و فهرست کالاهای مشمول اخذ نمایندگی را ظرف سه ماه تعیین و ابلاغ می کنند.

تا زمان ابلاغ فهرست مذکور و در اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی – مصوب ۱۳۸۴- اقلام وارده براساس این تصویب نامه مشمول ضوابط ماده (۴) قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان – مصوب ۱۳۸۸- داشتن نمایندگی رسمی برای کالای سرمایه ای) نمی باشد.

 

۵- در ماده (۱۱)، بعد از عبارت “وزارت کشور”، عبارت “و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ” اضافه می شود.

 

۶- متون زیر به عنوان مواد (۱۲) تا (۱۵) اضافه میشود :

ماده ۱۲- تا زمان استقرار نمایندگی سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمانهای مجوز دهنده بهداشتی، ایمنی و قرنطینه ای و تجهیز آزمایشگاه های مورد نیاز در شهرستانهای مشمول اجرای این ایین نامه، رعایت ضوابط استاندارد، بهداشتی و قرنطینهای کالاهای وارداتی در سطح عرضه و بازار توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمانهای ذیربط (حسب مورد) انجام میشود.

در ادامه بخوایند :  میزان دریافت ارز رانندگان بین المللی

 

ماده ۱۳- عمده فروشی، حمل یا خروج تجمیعی و تجاری کالاهای وارداتی از شهرستانهای مشمول این آیین نامه به سایر نقاط استان مربوط و کشور ممنوع می باشد. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به شناسایی و کنترل محورهای خروج کالا از شهرستان های مشمول اقدام نماید.

 

ماده ۱۴- استانداران کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان مکلفند ظرف یک سال با همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و در اجرای قانون ایجاد یک منطقه آزاد تجاری – صنعتی و بیست و سه منطقه ویژه اقتصادی – مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق جدید ویژه اقتصادی – مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه آستارا و سهلان – مصوب ۱۳۸۹- نسبت به عملیاتی نمودن و فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی مصوب و دارای مجوز شامل مناطق ویژه اقتصادی بانه و مریوان در استان کردستان، قصر شیرین و اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه و سیستان و میرجاوه- زاهدان در استان سیستان و بلوچستان اقدام نمایند.

 

ماده ۱۵- کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت ایران) و عضویت وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمانهای برنامه و بودجه کشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است با هدف ایجاد اشتغال پایدار و زودبازده در مناطق مشمول این آیین نامه، ظرف شش ماه برنامه های جامع و مورد نیاز و جایگزین را بررسی و به هیئت وزیران ارایه کند

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور

 

رونوشت به دفتر مقام معظم رهبری، دفتر رییس جمهور، دفتر رییس قوه قضاییه، دفتر معاون اول رییس جمهور، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان اداری و استخدامی کشوره سازمان برنامه و بودجه کشور، معاونت حقوقی رییس جمهور، معاونت امور مجلس رییس جمهور معاونت اجرایی رییس جمهور، دیوان محاسبات کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی، امور تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات

 

تصویر بخشنامه :

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *