شرایط صدور کارت بازرگانی تغییر کرد

کارت بازرگانی

با مصوبه جدید هیئت دولت کلیه اشخاص دارنده کارت بازرگانی در سال اول تجارت خود تنها مجاز به واردات ۵۰۰ هزار دلار کالا بوده و در سال دوم این رقم به ۲،۰۰۰،۰۰۰ میلیون دلار افزایش می‌یابد.

بر اساس تغییرات اعمال شده در تبصره ۴ این مصوبه دارندگان کارت بازرگانی حق واگذاری آن به غیر را برای واردات ندارند.

نکته جالب اینکه در شرایط فعلی و دور جدید التهابات ارزی یکی از سوء استفاده های مرسوم از کارت بازرگانی، اجاره آن به صادرکنندگان کالا میباشد تا ارز خارج شده از کشور قابل رصد نباشد.

به همین دلیل ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی تنها برای فعالیتهای وارداتی و مستثنی شدن صادرات ابهاماتی را برای کارشناسان ایجاد کرده است.

 

 

متن بخشنامه شرایط جدید صدور کارت بازرگانی به شرح زیر است :

هیئت وزیران در جلسه  ۱۳۹۷/۰۴/۱۳ به پیشنهاد شماره ۶۰/۹۲۳۰۸ مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد :

ماده (۱۰) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات موضوع تصویبنامه شماره ۱۳۹۵/ت ۱۶ هـ  مورخ ۱۳۷۰۳/۰۲/۰۶ و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می شود.

 

۱- تبصره (۳) بند (۲) به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۳- سقف ارزشی واردات برای اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت کننده کارت بازرگانی برای سال اول، پانصد هزار (۵۰۰،۰۰۰) دلار و برای سال دوم، دو میلیون (۲،۰۰۰،۰۰۰) دلار تعیین می شود.

واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی از قبیل پروانه بهره برداری، جواز تاسیس گواهی فعالیت صنعتی و کارت شناسایی) از وزارت صنعت، معدن و تجارت و با عناوین مشابه آن از سایر وزارتخانه ها و سازمانها و همچنین اتحادیه ها و تشکل های قانونی، صرفا برای تامین نیاز تولیدی خود از شمول این تبصره مستثنی می باشند

در ادامه بخوایند :  سقف جدید معافیت مالیاتی

دارندگان کارت بازرگانی برای سال سوم و پس از آن در صورت مثبت بودن ارزیابی عملکرد آنها بدون رعایت محدودیت سقف ارزش مجاز به واردات می باشند.

برای اشخاص حقوقی بازرگانی معتبر و سایر موارد استثنا رعایت سقف ارزش مذکور صرفا در صورت تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت با به پیشنهاد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون ایران و تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت الزامی نیست.

 

۲- جزء (۴-۱-۲) بند (۲) به شرح زیر اصلاح می شود :

۲ – ۱ – ۴ – داشتن محل کسب با موقعیت اداری اعم از ملکی با استیجاری دارای شناسه رهگیری به نام شرکت با یکی از سهامداران عمده (برای اشخاص حقوقی) و داشتن محل کسب با موقعیت اداری اعم از ملکی با استیجاری داری شناسه رهگیری (برای اشخاص حقیقی).

۳-  در تبصره جزه (۲-۱-۴)  بند (۲)، عبارت “بازدید از محل و بعد از عبارت “برای احراز این شرایط اضافه میشود.

 

۴- تبصره های (۱) و (۲) جزء (۱۱-۱-۲) بند (۲) به شرح زیر اصلاح می شود :

تبصره ۱- گذراندن دوره آموزشی تخصصی آشنایی با تجارت فرامرزی در اتاق های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تعاون ایران برای دریافت کارت بازرگانی توسط اشخاص حقیقی و نمایندگان مسئول از سوی اشخاص حقوقی الزامی است. دوره مذکور حداقل به مدت (۱۶) ساعت حاوی سرفصل های مشتمل بر آثار حقوقی و مالی استفاده از کارت بازرگانی، آشنایی با مقررات صادرات و واردات، مالیات، امور گمرکی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سیاست های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اخلاق کسب و کار، اینکوترمز، اعتبارات اسنادی، قانون تجارت و سازمانها و نهادهای داخلی و بین المللی مرتبط با تجارت با برخی عناوین دیگر به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت میباشد. دوره مذکور با محتوا و مواد آموزشی متناسب با شرایط تجارت بین المللی با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت، قابل تغییر میباشد.

در ادامه بخوایند :  سامانه جامع روابط کار

تبصره ۲- دارندگان مدرک دانشگاهی در رشته های تخصصی ذی ربط، از شمول این حکم مستثنا می باشند.

شیوه نامه مربوط شامل تعداد ساعات دوره و سرفصل مباحث و رشته های ذیربط به پیشنهاد مشترک اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون ایران و تایید وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.

۵- تبصره (۴) جزء (۳-۳) بند (۳) به شرح زیر اصلاح می شود :

تبصره ۴- دارندگان کارت بازرگانی حق واگذاری آن به غیر برای واردات را ندارند. در صورت احراز واگذاری کارت، اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و تعاون ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت می توانند نسبت به تعلیق و پا ابطال کارت اقدام نمایند.

 

۶-  متن زیر به عنوان تبصره (۵) به جزء (۳-۳) بند (۳) اضافه می شود:

تبصره ۵- دارنده کارت بازرگانی و استفاده کننده از آن متضامنا مسئول رد و تسو به دیون دولتی و مالیات مقرر میباشند.

 

۷- متن زیر به عنوان تبصره به بند (۶) اضافه میشود:

تبصره – چنانچه در طول دوره اعتبار کارت بازرگانی، گزارشی مبنی بر رفتار سوم تجاری دارنده کارت بازرگانی دریافت شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت در صورت احراز توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون ایران (حسب مورد)، میتواند تا زمان حصول رسیدگی توسط مراجع ذیربط، نسبت به تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی اقدام نماید.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس جمهور

 

تصویر بخشنامه : (صفحه اول)

تصویر بخشنامه : (صفحه دوم)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *